top of page

Recent Posts

Archive

Tags

8 fokú jóga- tanfolyam

A jógát nyolcfokú jógának azért hívják, mert egy nyolc szintből álló, komplex rendszerről van szó, a fokok pedig olyanok, mint egy létra fokai, amin halad előre bátran a jógi, annak érdekében, hogy elérje a szamádhi állapotot, a megszabadulást, az ellobbanást. A jóga elméleti hátterének és az ászanákon kívüli fokok ismerete elengedhetetlen annak számára, aki erre az ösvényre lép és azt mondja, jógázik. Az, aki valóban szeretne változást az életében. Mert nem mindenki szeretne, valaki csak mozogni szeretne és az is teljesen rendben van.

A változáshoz viszont önmagában az ászana sajnos kevés, nagyon fontos része az útnak, de messze nem a legfontosabb és sajnos nagyon sok példát látunk arra, hogy önmagában a személyiséget nem tudja pozitív irányba változtatni. Sőt.

Ezért, aki velem tart, az az elkövetkezendő hetekben, hónapokban fokról fokra haladhat és minden alkalommal megvizsgálhatja egy részét a jógának. Persze lesz minden alkalommal ászana gyakorlás is, mert ezen keresztül könnyebb belépni a jóga világába a nyugati ember számára és sok mindent meg tudunk érteni magunkról és a jóga elméletéről a fizikai gyakorláson keresztül. Rendkívül jó analógiája van az ászanáknak, egy fantasztikus szimbólumrendszere.

Aki szeretne elmélyedni és meg is érteni, hogy tulajdonképpen mit is csinál akkor, amikor azt mondja, jógázik, annak számos gyakorlati, hétköznapi példával illusztrálva mutatom be a jóga útját, amelyen járva megértjük és felfedezhetjük, hogy hogyan tud a jóga nekünk a mindennapokban segíteni. Nagyon fontos eszközöket adok a kezedbe, hogy ha éppen elakadsz az életedben, akkor valamelyik gyakorláshoz vagy akár több lépcsőfokhoz is vissza tudj nyúlni és azokat megtanuld alkalmazni, amikor szükségét érzed. Azt is megtanulod ezen a tanfolyamon, hogy melyiket mikor érdemes használni.

A szintek, mint egymás után következő fokok egymásra épülnek, egymás után támogatják és egyben vezetik a gyakorlót a végső cél elérésében. Ha csak ászanázol, az olyan mintha a svédasztalról csak a köretet vennéd el.

Holnap, az első alkalommal az első szintről fogunk beszélni, hiszen az első és egyébként a következő alkalommal tárgyalt második lépcsőfok amolyan előfeltételei a gyakorlásnak. Ők az előételek.

A Jama 5 szabálya 5 negatív szabályt tartalmaz: mi az, amit ne tegyen az, aki jógázik. Ha úgy lépünk a matracra, hogy ezeket nem csináljuk, mert nem vagyunk velük tisztában, tulajdonképpen nem jógázunk, hiszen, ha nem tudjuk pontosan, mit jelent például az első pont, az erőszakmentesség, könnyen sérülést okozhatunk magunknak az ászanázás közben. És a sérülések okozása nem jógikus tett és távolabb visz minket a megvilágosodástól. De ez vonatkozik a többi négy pontra is az első fokon belül, mindegyik befolyásolni fogja a fizikai gyakorlást, tehát azt a szeletét a jógának. amit ma sokszor annak gondolunk. Közben mind a nyolc tag ismeretére és gyakorlására szükség van és egyidejűleg, különben nem tudjuk az ösvényt járni és csodálkozunk, hogy évek óta gyömöszöljük egyre trükkösebb testhelyzetekbe magunkat, hiszen egyre ügyesebbek, erősebbek és hajlékonyabbak lettünk, de mégsem hozott komolyabb változást a jóga az életünkben. Hát csak az ászanával nem fog hozni.

Jelentkezz be, júniusig 8 alkalommal találkozunk, három órás foglalkozásokra, amelyen mindezt végigbeszéljük és a végére lesz egy fonalad, mint Ariadnénak, hogy kitalálj a barlangból. Részletek az eseményben: A jóga útja // Ki vagyok én? - 8 alkalmas tanfolyam - online is

A tanfolyam elvégzéséről tanúsítványt állítunk ki, mellyel felvételi nélkül tudsz jelentkezni a novemberben induló oktatóképzésünkre, ha esetleg kedvet is kapnál és még tovább merülnél ebben a csodálatos hagyományban.




A rendkívüli helyzetre való tekintettel csökkentettem a most vasárnap kezdődő nyolc alkalmas workshop árát. Egy alkalom 6900 Ft, a 8 alkalom együtt 49900 Ft, Most vasárnap a jóga első lépcsőfokával foglalkozunk, a jamákkal és nyilván leginkább az ahimszával, az erőszakmentességgel. Várok mindenkit szeretettel, akit érdekel a jóga elméleti háttere, a jógia filozófiája és pszichológiája is. Egy 90 perces gyakorlással kezdünk, utána pedig megbeszéljük a jamák 5 tagját, vagyis a jóga első lépcsőfokát.

Online is be lehet csatlakozni, csak akkor a bejelentkezés után kérlek, írj egy emailt: utkozbenjogastudio@gmail.com




BKS Iyengar, akinek köszönheti a Nyugat a jógát, a jóga lépcsőfokait egy fához hasonlította. A jóga nyolc tagjának mindnek helye van a gyakorlásunkban.

ॐ A jóga első tagja a jama, amelyet a fa gyökeréhez hasonlítja, mert ez az alap, amelyből az összes többi rész kifejlődhet. Az öt jama: az erőszakmentesség, az igazságosság, a kapzsiságtól való mentesség, az érzéki örömök ellenőrzés alatt tartása, és a sóvárgástól való mentesség.

ॐ A jóga második tagja a nijama, ez a fa törzse, mert ezen keresztül érvényesülnek a jamák a többi tagban. Ezek a tisztaság, az elégedettség, önuralom, önmagunk képzése és az önátadás.

ॐ Az ágak az ászanák, ezek a tartóoszlopok, a további tagokatat tartják és tőle függnek. Amikor végzel egy ászanát, egy jógagyakorlatot, vajon képes vagy e maximális erőfesztíést tenni úgy, hogy ne lépd túl a határaidat? Ha a fa gyökere gyenge, akkor sérülést fogsz okozni magadnak, ha a fa törzse nem elég stabil, akkor nem valósul meg az ászana lényege.

ॐ A levelek ellátják a fát a növekedéshez szükséges energiával, ez a pránajáma. Ami egyfajta üzemanyagként funkcionál.

ॐ A kéreg a pratjahára, az érzékek visszavonása. Amikor a cselekvés és az érzékelés öt szerve egymással összehangoltan tudnak működni. Hogy az érzékszerveink kiműveltek legyen elengedhetetlen a tudatosság lértehozásban, különben fogalmad sincs, hogy tulajdonképpen mit érzékelsáz és rossz következtetéseket vonsz le.

ॐ Az életnedv a dhárana, mert segíti a tudat megfékezését. Ha képes vagy a figyelmedet irányítani, akkor a saját életedet éled, különben másokét.

ॐ A fa virágjai a meditáció, tehát az egész rendszer lényege és megmutatja, hogy valóban képes vagy-e a teljes figyelmedet kiterjeszteni az egész életedre.

ॐ És végül a fa gyümölcsei a szamádhi, a megvilágosodás, amit learathatsz, amiért az egészet végezzük. A jóga célja. Szama azt jelenti, összhangban lévő, ami az egész folyamatnak a lényege. Hogy összhangban legyél önmagaddal és a világgal és, hogy a kettő között ne legyen különbség.

Mert csak az a szabad ember, aki azt cselekszi, amit helyesnek gondol, csak ehhez tudni kell azt, hogy mi a helyes. Ebben segít nekünk a jóga. Ahogy Iyengar mondja, a fa lényege benne rejlik a magban, úgy az ember lényege benne rejlik a lelkében.

Vasárnap a jamákkal kezdünk, egy 90 perces jóga gyakorláson keresztül végigvesszük a gyakorlatban a felsorolt, követendő elveket, majd utána elméletben is megtanuljuk, mit ajánl a jóga, hogyan tudunk kiegyensúlyozottan élni és még talán arra is lehetőséged lesz, hogy kicsit közelebb kerülj ahhoz a valakihez, aki te vagy. Most, hogy az erőszak ilyen nagy teret nyert az életünkben különösen fontos megismerni ezeket az elveket.


Részletek:


Várlak szeretettel, Brávácz Alexandra

 
 
 

Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page