top of page

Recent Posts

Archive

Tags

A jóga valódi célja

Szerző képe: Brávácz Alexandra jógaoktatóBrávácz Alexandra jógaoktató

Régóta terveztem írni a jógáról, a gyakorlásról, mert újra meg újra felmerül, hogy mi egyáltalán a jóga. Mi az és mi nem az.


A tegnapi bejegyzésemben idéztem Pattabhi Jois-ot, aki azt mondta az igazi jóga belül zajlik, minden más cirkusz. A jóga láthatatlan, a másik szeme által nem felismerhető, tehát nem mindenki jógázik, akiről látsz egy képet, hogy fejen áll kirakva a közösségi oldalon.


A jóga tehát egy olyan gyakorlati rendszer, amely a külső burokból indul ki, a fizikai testből és onnan halad befelé. A testre összpontosítasz, a szokásaidon, életmódodon változtatsz, gyakorlatokat végzel, irányítod a légzésed által az energiáidat, visszavonod a figyelmed, egy valamire koncentrálsz és aztán így kerülsz belülre. Ha el tudod érni, hogy a test mozdulatlanná váljon, akkor tudsz találkozni önmagaddal.


Csakhogy ez egyre jobban eltűnik a mai jógaoktatásból.


Patandzsali azt mondja, szthira-szukham ászanam. A testhelyzet stabil, tehát mozdulatlan állapotú és gyönyörteli.


Nem szenvedős, mozgós, áramlós, nem erőlködős, nehéz, feszülős. Stabil és gyönyörteli.


A hétköznapokban mindig kibillent állapotban vagyunk, egyáltalán nem stabilak és a gyönyör érzésétől is nagyon messze. Hol valamit szeretnénk, aztán pedig valami mást pedig elutasítunk, ebben a két végletben csapódunk ide-oda.


Ez a csapódás egy háborgó elmét eredményez, a jóga célja pedig ezt a háborgást megszüntetni. Ezért is haladunk Patandzsali jógaszútráiban a jámák és nijámák, ászanákból a koncentrációs, meditációs gyakorlatok felé.


Napjaink jógaóráin leginkább ászanákat gyakorlunk a jógaórákon, ami nem feltétlenül rossz, csak tudni kell, hogy ez egy nagyon kis szelete a jógának. Az ászanagyakorlás segítségével beindíthatjuk viszont az energiaáramlást. A prána, az életerő, életenergia megmozgatásával felébresztjük az energiaközpontokat, a csakrákat, ahol a blokkjaink laknak.


A karmikus blokkok egyrészt fizikai szinten jelennek meg tünetekben, például betegségekben, másrészt gondolati és érzelmi blokkokban is megnyilvánulnak ezzel akadályozva minket.


A test és különösen a gerinc helyzete megmutatja az ember érzelmi és tudati állapotát. Ha beesik a váll és a hát domború akkor az a vágyakozást erősíti bennünk, amikor hátrahúzunk, akkor a gőg és a büszkeség jelenik meg, a félelem és a féltékenység balra húz, a harag jobbra, a kétely pedig csavar.


A jógaászanák által ezek kiegyensúlyozódnak. A cél tehát, hogy megtanulj középre kerülni, a szélsőségeken túllépni.


A jógában nagyon gyakran megjelenik a lótusz, mint szimbólum. A lótusz egy olyan virág, ami a sárból indul, a mélyből, a zavarból, a zavarosból, a sötétségből, a tudatlanságból, a mozgásból, a katyvaszból.


Viszont felfelé tör, a fény felé, a víz felett nyílik ki, a nyugodt, mozdulatlan, békés, tükörsima felszínen. A lótusz virágja a tudat kinyílt és tiszta állapotát szimbolizálja.


A tisztaság a karma megtisztítását jelenti, egyfajta egyensúly létrehozását, amit nem könnyű megteremteni, nem magától értetődő, de mindannyiunkban benne van a lehetősége.


A gyakorlatok, az ászanák tehát ennyi és semmi több. Ne értékeld túl az ászanát, mert ez egy nagyon kis része, viszont nem elhagyható.


Energiával dolgozunk, ezt jelenti a Hatha jóga. És minden jógairányzat, legyen az a Vinyasa Flow vagy az Ashtanga vagy a Kismama jóga, mindegyik a Ha (A Nap vagy a tűz minőség) és a Tha (Hold vagy a víz minőség) az energiákat mozgatja meg, indítja be. Egyik gyakorlatban az egyik energiát a másikban pedig a másikat, az óra végén pedig valószínűleg beáll az egyensúly. Minél többet gyakorolsz, annál többször áll be ez az egyensúlyi állapot, annál hosszabb ideig maradhatsz benne.


Tehát mindig a mozgás felől haladunk a mozdulatlanság felé.


Gondolj arra, hogy a Megvilágosodottat hogyan ábrázolják, nem fejenállásban, vagy egy kézen egyensúlyozva vagy a törzse körül tekeredve, hanem egy ülőhelyzetben. Megvilágosodni az egy helyben levésben lehet, nem a mozgásban. A mozgás csak az energiákat mozgatja meg, indítja be, a csoda akkor történik, amikor lefekszel utána a talajra. Akkor egyenlítődnek ki az energiák. Az igazi jóga nem az ászanázás közben, hanem az óra végén, a jóga nidrában, a relaxációban történik.


Sokszor észlelhetünk az ászanázás közben fura érzetek, melegséget, zsibbadást, szédülést, de előfordul néha hányinger, fejfájás, vagy sírás, zokogás is. Ez azért van, mert az energiaáramlásnak köszönhetően a karmikus lenyomatok, az érzelmi blokkok elkezdenek oldódni vagy ki is oldódnak.


Minél lassabb a jóga, annál inkább célja a megvilágosodás. Annál kevésbé szól teljesítményről, megfelelésről, látványról. Ha túl gyors a mozgás, nem tudsz tudatos lenni, ha kevés az idő, nem tud felfelé indulni az a lótusz.



Ennek értelmében a dinamikus irányzatok célja és működési elve teljesen más, mint egy hagyományos, statikus óráé.


De minden jóga célja a meditáció állapotának elérése és azt meghaladva a megvilágosodás.


A mozdulatlanság.

Az egy helyben levés,

A citta vrtti nirodha - az elme hullámainak a lecsendesítése.


Az ülőmunka miatt nagyon terhelt ez a pránaáramlás, minél többet ülsz, annál inkább, és úgy, hogy észre se veszed. Bezárul a szív. Megakad a prána. Ezért elengedhetetlen a mindennapi gyakorlás.


Tehát gyakoroljunk minél többet, és a legfontosabb, hogy ne álljunk meg az ászanáknál, hanem gyakoroljunk pránajámát, érzékek visszavonását, koncentrációs gyakorlatokat és meditációt is.


Csak aki így gyakorol állíthatja magáról, hogy jógázik.


Minden más cirkusz.


Hari OM,

Alexandra

Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page