top of page

Recent Posts

Archive

Tags

Az univerzum rendje

Szerző képe: Brávácz Alexandra jógaoktatóBrávácz Alexandra jógaoktató

Sokszor hallok olyan tanítást, hogy "minden érted van". Na ez nagyon nincs így.


A jóga ilyet soha nem mondana, kérlek benneteket, hogy ne engedjétek ezzel a spiri maszlaggal altatni magatokat.


Most jön a kemény igazság: soha sincs semmi érted.


A "minden érted van" teljesen nyugati gondolkodás. Feltételez egy nálad hatalmasabbat, nagyobbat, valakit, aki a gondodat viseli. Feltételez egy Ént is, ami a jógában alapból tévút, pont azon dolgozunk, hogy ezt az Ént olyannak lássuk, amilyen valójában. Nem az egót akarjuk erősíteni.


Másrészt a "minden érted van" azt mondja, nyugi, te még nem látod, de ez a rossz most azért van, mert ennek így kell lennie annak érdekében, hogy később jó legyen neked. Így el tudod viselni azt, ha veled rossz történik. Ez olyan, mint amikor gyerekkorban megver az apád, neked nagyon rossz és fáj, de hidd el, érted van, annak úgy kell lennie., hogy később jó ember tudj lenni.


Semmilyen verés nem jó! Semmilyen csapás nem jó! Az élet tele van szenvedésekkel.

Sajnálom, ha valakinek ez egy nagyon rossz hír, de semmi nem történik érted és nincs külső gondviselés.


Van viszont egy jó hírem is, a gondodat te viseled, a gondviselő te magad vagy. Vedd a kezedbe az életed. Így is már túlzottan kiadtuk az irányítást, a gyereket a tanár neveli, a rendért a rendőrség felel, az egészségedért az orvos - és hidd el, egy idegen soha nem fogja azt úgy csinálni, mintha a sajátja lenne.


A jóga filozófiája szerint olyan nincs, hogy a dolgok csak úgy megtörténnek veled. Mert mindent te csinálsz, mindent te hozol létre, mindent te okozol az életedben. Igen, sok mindenben sajnos meg van kötve a kezed, mert a te cselekedeteidet, a döntéseidet nagyban befolyásolják a többiek cselekedetei és döntései, legyenek azok akár múltbeli események vagy a jelenlegiek. A környezeted határoz meg téged és te is meghatározod a környezeted. Kölcsönhatásban éltek.


Ez nem azt jelenti, hogy hibást keresünk, hogy bárkit is hibáztatnánk, sokszor te sem tehetsz róla és a másik sem egyszerűen fogalmazva, hiszen a karma útjai általában kifürkészhetetlenek. A karma egy olyan bonyolult, cselekvések egymásra épülő összefüggésrendszere, amit egyszerűen képtelenek vagyunk egyéni szinten átlátni. Ekkor jön a jóga vagy a terápia, ahol felnyitjuk a ládát.


Minden eseménynek, történésnek, egyszerűen mindennek vannak előzményei. Olyan nem tud történni, aminek ne lett volna előzménye. Ok nélkül nincs okozat, ebben viszont biztos lehetsz. Minden egymásból következik, egy végtelenül zajló folyamat ez, a világ kezdete óta.


Nem egyéni felelősség van, hanem kollektív. Ha van nálad hatalmasabb, akkor az az a kollektíva, az a közösség, amiben benne élsz.


A közösség viszont akkor lesz hatalmasabb nálad, ha nem vagy elég tudatos. Aki volt már raftingolni, vagy evezett bármilyen gyorsfolyású folyón tudja, miről beszélek. Ha te gyorsabb vagy, mint a víz, akkor ügyesen tudod venni a kanyarokat, ha lassabb vagy akkor vesztettél, akkor a víz az úr, arra sodor, amerre a meder.


Mindig ez a kérdés, hogy ki kit vezet.



Persze tudatosan élni nagyon nagyon nehéz. Mert minden reakció előtt neked pontosan fel kellene tudnod mérni, hogy annak mi lesz a következménye és ez szinte lehetetlen, mert nincs benned egy ilyen számítógép. Ebben segít a jóga, a meditáció, hogy az elméd egyre pengébb lesz. Hogy át tudd írni a programjaidat. Egyre jobban ki tudod számítani, egyre jobban rá tudsz érezni.


Ha tudatos vagy, nem csuklóból tüzelsz, nem engeded a mintádat, az ösztönödet érvényesülni.

Szóval nem te vagy a hibás, ha bármi rossz történik veled, de igen szereped masszívan van benne. És ha szereped van mindenben, akkor te vagy a teremtő, a gondviselő, a Brahman. Aki azonos veled, az egyéni lelkeddel, az Atmannal.


Ebben lép aztán tovább a buddhizmus a jógánál, ami azt mondja, egyéni lélek sincs, mert semmi sem örök és állandó, semmi sem található benned, ami megragadható lenne és nem lenne kitéve a változásnak. Ha ez így van, tényleg fölösleges bármihez is ragaszkodni.


Ha minden érted történne, akkor csak jó történne veled. A világban nem érted történnek a dolgok, hanem az egyensúlyért. A világban lévő egyensúlyért, na ebben viszont biztos lehetsz.

Minél többen cselekszünk tudatosan, a szív belső teréből, szeretettel, annál nagyobb szeretet fog körülvenni és megtörténni benned. Annál inkább fogod azt érezni, igen, most egyensúlyban vagyok és a világ is körülöttem.


Mi mindent akarunk az életben és ha nem úgy történnek a dolgok éppen, szomorúak vagyunk és rossznak tituláljuk, ha nem kapjuk meg azt, amit akarunk. Ez egyfajta éretlen, gyermeki gondolkodás.

Mindig a vágyaink vezérelnek és ha azok nem teljesülnek, akkor azt gondoljuk, az rossz. Hiába akarsz te gyereket, jó párkapcsolatot, kacsalábon forgó palotát, nem attól lesz jó. A külső dolgokban sosem lesz meg a boldogságod, csak legfeljebb átmenetileg.


Nincsenek jó vagy rossz dolgok az életben, csak a te szemléleted az, ami jónak vagy rossznak gondolja azokat.


Tudatosítd a ragaszkodást, bármihez is tapadsz, bármire is vágysz, ez az első lépcsőfok, de egyben a legnehezebb. Ne engedd, hogy azok határozzanak meg.


Nem érted vannak a dolgok, fogadd ezt el.


Namasté, Brávácz Alexandra


Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page