top of page

Recent Posts

Archive

Tags

Csak alászállás után lehet felülemelkedni

Szerző képe: Brávácz Alexandra jógaoktatóBrávácz Alexandra jógaoktató

November első napja az alászállás első napja. A befeléfordulás, az önmagunkban kutakodás időszakának kezdő napja.


A régiek szerint ma megnyílik az alvilág kapuja, vagyis ilyenkor megláthatjuk a mulandóságunkat, az elmúlást, szembesülhetünk a halállal.


Ezen a kapun ma átléphetünk egy másik világba, abba az energiamezőbe, ahol azok vannak, akik már nincsenek velünk. A mai Halottak napja egy jó alkalom arra, hogy a múltba révedjünk, hogy az elhunyt családtagokkal, rokonokkal, barátokkal és ismerősökkel felvegyük a kapcsolatot és magunk elmúlásán is elmélázzunk egy picit.


Ez a nap pihenőnap, semmiképpen ne dolgozzunk ilyenkor, maradjunk egész nap tudatosak, este gyújtsunk egy mécsest és gondoljunk szerettünkre, akinek a teste már elhagyta a földi létet.

A jóga az újraszületést tanítja, azt, hogy ugyan a testünk elhasználódik, elromlik, meghal, de az egyéni lélek tovább él, fennmarad, megmarad, mint energia és várja az újabb testet öltést. Könnyű magunkénak tenni ezt a felfogást, hiszen körülöttünk minden ciklikusan működik, az éjszakából nappal lesz, a nyárból tél, minden körforgásban működik, miért pont az élet lenne kivétel.


Ezért is kicsit abszurd túl nagy jelentőséget tulajdonítani a testnek, túlzásokba esni, ráncot és mellett felvarratni, felcicomázni. A léleknek van egy teste, nem fordítva, ezért ezt a testet karban kell tartani, azért mindent el kell követni, hogy egészséges maradjon, rugalmas, edzett, mert sajnos, nem tudsz minden nap egy újat a szekrényből kiakasztani. De túlzásokba nem érdemes esni, mindig a belső történésekre is kell figyelni.


Tegnap pont arra gondoltam, milyen jó lenne, ha minden nap visszaállíthatnánk az órát eggyel, milyen jó érzés egy órát nyerni. Mintha azzal felül lehetne a dolgokat írni.


De az élet nem ilyen egyszerű, ami egyszer kimondatott ott van a térben, ami egyszer érezve lett, arra örökké emlékezni fogunk, amit egyszer cselekedtünk vagy tettek velünk, örökké belénk ég.

Ez a törvény, a karma törvénye és az egész életünk arról szól, hogy ezeket a belénk égéseket kitakarítsuk magunkból, amiktől boldogtalannak érezzük magunkat.



Tanuljunk a halottainktól, az ősöktől, vagy ahogy Kassai Lajos mondja, nem az ősöket kell követni, hanem azt, amit az ősök követtek.


Nézz a tükör mögé!


November elseje, de a többi nap is az elkövetkezendő hetekben beavatási időszak. Beavatás önmagunkba, szembenézés önmagunk legmélyebb titkaival. Most olyan dolgokat is megláthatunk magunkban, amikkel amúgy nem szeretünk szembesülni, azt az énünket, aki nem mindig úgy cselekszik, mint ahogy azt szeretnénk látni vagy másoknak mutatni.

Nézz szembe a gyengeségeiddel, a lustaságoddal, a félelmeiddel, a hozott mintáiddal és használd a jóga erejét, hogy kipucold magadból azt, ami hátráltat, ami megfog, ami nem enged tovább haladni.

Pucold, ki mint a sarat a kocsi kerekéből.

Idén november 4-én, újholdkor ünneplik a hinduk az újévet, amikor a téli napfordulóhoz közeledvén az év egyik leghosszabb, holdtalan éjszakáján az ünneplők a lakóházakat mécsesekkel világítják ki. A Dívali egyrészt az anyagi jólét ünnepe, de a spirituális fény és felemelkedés ünnepe is. Ilyenkor az Istenek segítik elűzni a tudatlanság sötétségét, és segítik az embereket a megvilágosodás, a lelki fel-és felülemelkedés útján.


Most itt az idő tehát, hogy felülemelkedj azokon a dolgokon, fájdalmakon az életedben, amik ott vannak és visszatartanak.


A Díválí a múlt utolsó napját és az új élet első napját is egyben jelenti, amikor lezárjuk a múltat, majd utána tisztán lehet újrakezdeni.



A hónap közepétől kezdődik a 40 napos böjt időszaka is, ami aztán egészen a fény megszületéséig tart, tehát a téli napfordulóig, karácsonyig érdemes az étkezésünket visszafogni és valami új, támogató szokást az életünkbe beépíteni.

Asato ma sat gamaya | (असतो मा सद्गमय ।)

Tamaso ma jyotir gamaya | (तमसो मा ज्योतिर्गमय ।)

Mṛtyor ma amṛtam gamaya | (मृत्योर्मा अमृतं गमय ।)

Om shanti shanti shantihi || (ॐ शान्तिः शान्तिः शान्तिः ॥)


Vezess minket az igazságtalanságból az igazságba.

A sötétségből a fényre.

A halálból a halhatatlanságba..

OM, béke, béke, béke.

Kívánom, hogy alá merj merülni és tudj találkozni az árnyoldaladdal, azzal az árnyékkal, aki mindig követ, mindig ott van, de csak addig, amíg ki nem hozod a lényed a fényre és az árnyékra nem világítasz. Akkor megsemmisül, eltűnik, felszívódik.

A jógagyakorlás a rávilágítás. Amikor magad előtt is ruha nélkül, álcák nélkül megmutatkozol. Úgy ahogy vagy.

Egyetlen egy napot ne hagyj ki most a gyakorlásodból. Tegyél a változásért!

Hari OM

Brávácz Alexandra

Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page