Izzadni vagy nem izzadni - ez nem is kérdés
Az imént jött szembe ez a hirdetés a Facebookon a Dove-tól, miszerint a képen látható nő azt mondja, "borzasztó stresszes életet élek, de szeretem", közben meg a kép felett a reklám szövege azt állítja, hogy ok a stresszes élet, használd a dezodorukat és fedd el a stressz okozta tüneteket. Probléma megoldva.
Probléma nincs megoldva Dove dezodorral, könyörgöm! Nem az izzadás a probléma, hanem a stressz!
Üzleti vagy egyéb érdekből az emberekbe azt sulykolni, hogy rendben van a stressz erkölcstelen, megbocsáthatatlan, bűn.
Így kúszik be szépen az ember tudatalattijába, hogy fogadja el azt, hogy úgy él, ahogy az neki nem jó és használjon ilyen olyan szereket, hogy elfedje azt, ami valójában a baj: a STRESSZ.
A stressz működési elve a következő:
a szervezet folyamatos készültségi állapota miatt a szervek egy állandó menekülés vagy védekezés állapotban vannak, aminek folyamányaként a szervezet egy idő után lemerül, totálisan kimerül, az immunrendszer legyengül, hiszen a védelmi hálót nem tudja folyamatosan és örökké fenntartani.
Selye János dolgozta ki azt a rendszert, hogy hogyan működik az ember stressz alatt. Ez a fight vagy flight, vagyis üss vagy fuss működés. Egy bonyolult és összetett reakciómechanizmus, aminek segítségével az ember a veszélyhelyzeteket kezeli.
Ha az inger nagyon sokáig fennáll, vagy akár állandósul, akkor egy adaptációs (rezisztencia) fázis alakul ki, vagyis a szervezet igyekszik alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez és elkezdi csökkenteni a funkcióit.
A stressznek két fő fajtája van, a krónikus és az akut. A krónikus stressz hatására olyan betegségek alakulhatnak ki, mint a gyomorfekély, az asztma, a magas vérnyomás, szív és érrendszeri problémák, krónikus fejfájás, pajzsmirigy problémák, máj, vese, epe diszfunkciók, álmatlanság, irritábilis vastagbél szindróma, bőrbetegségek, impotencia, valamint pánikbetegség, depresszió és egyéb pszichés problémák, neurózisok és rák.
Az akut stressz is lehet egyébként betegségek okozója, a második világháború alatt a zuhanóbombázók támadásának után tömegesen jelentkeztek például pajzsmirigybetegségek.
A stressz folyamatos magas szinten tartja az adrenalin és kortizolszintet, mert különben az ember nem bírná el. Aszervezet mindent el fog követni, hogy életben tartsa a testet, ha úgy érzi veszélyhelyzet veszi körül, vagyis stresszel, mert a stressz egy vélt veszélyhelyzetre adott válasz. Úgy tart életben, hogy a szervekben csökkenti a működést. Leállít valahol egy funkciót, pl. az emésztést, vagy a reprodukciót, mert hát ilyen embernél nincs szükség megfelelő feldolgozásra és reprodukcióra, gondolja az evolúció.
![](https://static.wixstatic.com/media/30deb3_866a16b1b20f431483e066c9048a13e0~mv2.png/v1/fill/w_872,h_746,al_c,q_90,enc_auto/30deb3_866a16b1b20f431483e066c9048a13e0~mv2.png)
Az emberi élet túlélésre van programozva. Tehát evolúciós szempontból, a stressz következményeként egy önvédelmi mechanizmus lép életbe.
A stressz ennél a kedves, mosolygó, egyébként túlsúlyos nőnél itt a képen - ami tök jó ábrázolás, mert a stressz hatására felléphet túlsúly, de persze kóros soványság is - szóval nála a stressz például meggátolhatja az ovulációt, tehát a stressz miatt ennél a nőnél meddősség léphet fel. De legalább nem izzad, vagyis izzad, de elfedi a dezodorja. Hurrá.
Folyamatos stresszhatás alatt álló embernek az evolúció nem szán gyermeket, mert az evolúció programja szerint az a gyermek vagy életképtelen lesz vagy pedig a szülő képtelen lesz a felnevelésére. Így gondolkodik az evolúció.
Tehát ha túl sokáig kell fenntartania a szervezetnek a magas hormonszintet, akkor a hormonokat termelő területek, például a mellékvese, elfáradnak, kifáradnak, vége.
Belép az életfenntartási önvédelmi mechanizmus a nőknél, a szervezet elkezd lopni a saját progeszteronjából, mert abból termeli a szükséges antistressz hormont, a kortizolt. Sok sok kortizol kell ahhoz, hogy a stressz mellett életben maradj.
Innentől kezdve nagyon egyszerű a képlet, felborul a ciklus, jönnek a nőgyógyászati betegségek, vagy alul vagy felültermel a pajzsmirigy. Ma már a párok 15% küzd ezzel, 35 év felett a párok 25%-a meddő!
Tehát nem ok a stresszes élet!
Ne vegyetek Dove-ot. Válasszátok inkább a stresszmentes életet.
Namaste Brávácz Alexandra
Kommentare