Mellé ülni
Az Upanisadok a hindu filozófia egyik legfontosabb műve. Jelentése: mellé ülni, vagyis utal a címe arra a szellemiségre, hogy a tanítvány odaült a mester mellé és hallgatta a tanítást. A mester így adta át a titkos tanokat. Szájról szájra, fülekbe suttogva adódott át a tan.
A tudás nem volt mindenki számára elérhető, a mester gondosan megválogatta a tanítványait és azt, hogy mit ad át, nem volt az, hogy mondom, aztán majd valaki azt hall ki belőle, amit akar. Egy komoly, elmélyült kapcsolat volt a tanítvány és a tanító között, amiben nagyon nagy szerepet játszott a személyesség és nem csak azért mert nem volt internet akkoriban.
Ma ez már nagyon másképp van és a technikai ún. vívmányok alkalmazása által egyre messzebb jutunk az eredeti elgondolástól. Most persze felhördülünk, hogyhát többezer éve nem volt internet, persze, hogy nem tartottak online tanításokat a mesterek.
Nem, ez nem így van. A hagyományos elgondolás szerint a tanítás csakis és kizárólag személyreszabott lehet. A találkozáson múlik. Amikor ott vagy, ott dől el, hogy mit kapsz. Mert az, hogy mit kapsz rajtad áll, mert a mesternek látnia kell, hogy képes befogadni a tanítvány.
Csakis az egyénre szabott tudásanyag, annak megfelelő időzítése, adagolása, terjedelme az igaz út, a tanítvány lekövetése, egy folyamatos oda-vissza történő inspiráció a jóga átadásának lényege.
Isten megtapasztalása nem történhet meg online átadásban, tömegek számára.
Ami fent az lent, ami kint az bent, az én azonosságának megtapasztalása, felfedezése, megtalálása Istennel a hindu filozófia lényege. Annak megtapasztalása, hogy a külső és a belső világ, a kint és a bent, a fönt és a lent egy és ugyanaz, a Brahman és az Atman.
A hagyomány számos utat ismer, hogy képesek legyünk ezt megtapasztalni, de úgy biztos nem jön ez össze, hogy elindítok egy YouTube videót.
Aki jógázik, tudnia kell, hogy ezt az utat járja, az Istent keresi önmagában. Ez az útközben jóga. A jóga célja nem lehet más. Akinek nem ez a célja, jobban jár, ha elmegy Pilatesre vagy gyógytornára, ha nem elég feszes szerinte a combja vagy fáj a háta. Ezért sem tartom jógikusnak azt a kifejezést, hogy gerincjóga, mert a jóga célja sosem a gerinc egészsége, legfeljebb a a gyakorlás természetes velejárója az, hogy a fizikai test erős és izmos lesz, eltűnik a fölösleg és megszűnnek a fájdalmak.
De sosem ezekért csináljuk! Nem azért, hogy szép legyen az alakunk, vagy, hogy edzettek és erősek legyünk. Ezek a célok a jóga szempontjából erkölcstelenek. A jóga célja nem lehet egy anyagi cél, olyan, hogy jól van, ügyesen gyakoroltál, cserébe a feszes fenék a jutalmad.
Nincs jutalom. A jóga kemény munka, rendkívül nagy alázatra és a mester tanításában való bizalomra van a folyamatban szükség.
Elköteleződésre.
Olyan nincs, hogy egyszer ezt a videót nézem meg, aztán azt. A tanításnak pontos üteme, miértjei vannak, kiszámítva a tanító által.
A jóga egyedül a citta vrtti nirodha által, vagyis az elme hullámzásának a megszüntetésén keresztül valósulhat meg.
![](https://static.wixstatic.com/media/30deb3_6a71bee6f6f1425bb98ce7e649bab656~mv2.jpg/v1/fill/w_564,h_564,al_c,q_80,enc_auto/30deb3_6a71bee6f6f1425bb98ce7e649bab656~mv2.jpg)
A jóga áldozat, egyfajta aszkézis, lemondás. Önuralom és önfegyelem gyakorlása. Önmagunk (Átman) és Mindannyiunk vagy Isten (Brahman) megismerése lehet egyedül a célja, semmi más.
Kövessük az ősi tanítást, a hagyomány eredeti célját és üljünk le a mesterek mellé, hallgassuk meg és végezzük el a tanítást és adjunk magunkban ezért hálát, hiszen olyan áldott korban élünk, hogy ezt szabadon megtehetjük, csak be kell hozzá menni személyesen egy jógastúdióba és befizetni egy óra árát. Nincs előrosta, nem kell napokig, hónapokig tábort vernünk a stúdió bejárata előtt, mire beengednek minket, régen így volt, a tanítvány a mester barlangja előtt ült akár éveket, mire bebocsátást nyert.
Ne válasszuk a könnyebb utat, az olcsót és a könnyen elérhetőt, amikor nem kell erőfeszítést tenni, mert az sosem lehet a jóga útja, ne engedjünk a csábításnak, a kísértésnek, mert az sem a jóga útja, ne lépjünk le az ösvényről, hogy ilyen-olyan videókról tanuljunk, vagy ha mégis ezt választjuk, akkor szembesüljünk a gyengeségünkkel és mindig tudjuk közben, hogy amit csinálunk, az nem jóga. Lehet, kívülről úgy néz ki, használjuk a jóga gyakorlatait, de sosem fog megvalósulni az igazi tudás, a belátás nem születhet meg bennünk videókkal, csak ha a tanítónk személyre szabottan ad nekünk visszajelzést.
Gyakoroljunk fáradhatatlanul! Namaste Brávácz Alexandra
Comentarii