top of page

Recent Posts

Archive

Tags

Zenben csend - csendben zen

Napjainkban a meditációs gyakorlat egyre inkább háttérbe kerül.

Ha valami nem stimmel az életünkben, ha azt érezzük, stresszesek vagyunk, nem tudunk koncentrálni, bénázunk, kiégünk, rossz döntéseket hozunk és még ezer ilyet fel tudnék sorolni, akkor úgy változtatunk, hogy csinálunk valamit. A csinálás meg újabb karmát eredményez és csak gyűrűzik a történet tovább.

Holott pont az ellenkezőjét kellene csinálni. Meg kellene tudni állni.

Amikor káosz van benned, káosz van körülötted, akkor egy helyben kell tudni maradni. A jóga lényege, a megvilágosodás előtti lépcsőfoka a meditáció.

Meditáció nélkül jógázni, olyan mint orgazmus nélkül szexelni, elnézést a példáért, de ha úgy jógázol, hogy nem meditálsz, akkor mindig újra meg újra abbahagyod a csúcson. A meditáció a jóga lényege. Akkor minek jógázol?

Persze nagyon csinos leszel. Meg nőhet rendkívül nagyra az egód, mert hajlékony leszel és szépen előre tudsz hajolni, meg a kisujjadon is tudsz egyensúlyozni. Nem úgy, mint mások. Csak ezt kit érdekel? Ettől semmit, de semmit nem tettél önmagadért és a környezetedért. Az ászanát egyetlen egy ok miatt csináljuk, hogy a fizikai test egészséges legyen, az elme pedig edzett és egyhegyűséget gyakoroljon nehéz helyzetekben, ezért az ászana semmi más, mint a meditáció előszobája. Előkészítés. Semmi több!

Az ászana túl van értékelve. Olyan, mintha egy iszonyú dizájnolt, lakberendezett előszobád lenne, aki belép oda, azt hiszi, tyű, ez micsoda jóízlésű otthontervező, csakhogy közben a nagyszobádban áll a kupi és a szemét oda van a szoba közepére hányva. Persze megteheted, hogy senkit nem engedsz be a nagyszobádba és azt rejtegeted.

Tehát jó, ha van ászana, mint ahogy a jáma, nijáma is kell, az, hogy hogyan viselkedj, mit csinálj és mit ne, egyfajta tízparancsolat, és kell még egy csomó minden, de ezek csak lépcsőfokok, azért gyakoroljuk őket, hogy ezek segítségével, begyakorlásával utána a fenekünkön tudjunk sokáig ülni és megfigyelni a gondolatainkat, érzelmeinket, majd utána ezt is elengedjük.

Csak így lehet megszabadulni, nincs más út, a meditációval viszont lehet. Ászanából nem lehet megvilágosodni.

A buddhista praxis például eldobott minden mást és csak a különböző meditációs elmélyülési fajtákat gyakorolja.

Aki nem buddhista, hanem jógázik, használja az ászanát egyfajta üzemanyagnak, de ne legyen a célja!

Nagy a szerencsénk és iszonyú hálás vagyok, hogy a stúdiónk számára két olyan zen tanítót sikerült megnyernünk, mint Papp Ádám és Süle Bara. Nagyon régóta gyakorolják a meditációt, élik ezt az életet, náluk hitelesebbet nagyon kevés embert tudnék most mutatni ezen az úton.

Tehát használjátok ki, hogy hetente kétszer eljönnek hozzánk és leülhettek velük meditálni, meghallgathatjátok a tanítást, mert nagyon ritka és értékes lehetőség ez. Csak az tudja, aki már volt náluk, aki volt, az sokszor annyira ott marad, hogy egyetlen egy alkalmat nem hagy utána ki.

Tehát azt kérdezed, hogyan változtass az életeden? Meditálj. Minden más jön.


Várunk szeretettel!

Brávácz Alexandra



Papp Ádám 9 éves koromban, 1986-ban találkoztam először a jógával (Vitray Tamás TV interjúja dr. Weninger Antallal). Gyermeki szívvel nyilván azonnal ki kellett próbálnom a lótusz ülést és pránajáma gyakorlatot. Az érzés annyira megmaradt, hogy innenstől mindig igyekeztem kutakodni ebben az irányban, de a pár alapvető hatha jóga gyakorlatokon túli rész még váratott magára.

14 évesen már kifejezetten zen meditációs gyakorlatot kerestem, de az ország keleti részén, Debrecenben akkor ehhez nem juthattam hozzá, úgyhogy helyette a harcművészetet választottam, végül 14 éven át gyakoroltam Aikidot. Eközben, matematikával töltött egyetemi éveimet követően jött az újabb fellángolás, ekkor három éven át a Maheshwarananda-féle ‘Jóga a mindennapi életben’ hagyományban gyakoroltam.

2003-ban azonban ismét a zen felé fordult az érdeklődésem, és a koreai Szung Szán zen mester hagyományát követve 2005-ben szerzetesjelölt, 2008-ban novícius, 2011-ben bhikku fogadalmat téve szerzetesként éltem.

14 év után, 2020-ban visszaadtam fogadalmaimat, azóta a meditációnak élve-ülve, de világiként igyekszem továbbhaladni az Úton.

Elveim: gyakorlatorientáltság, őszinteség, egyszerűség, érthetőség és az, hogy nincs rizsa.

Süle Bara A csendben, természetben és egyedül töltött idő egészen kiskoromtól kezdve fontos része volt az életemnek.

A zen meditációval való találkozásom ennek a belső irányultságnak adott medret, közeget. Némi gyakorlatban töltött lét után tudatosult, hogy eltűnt bennem minden alternatív opció, és bárhogy is alakul az életem a tevékenységek szintjén, a meditáció, a tapasztalás, a teljes átengedés létem alapja. A zen gyakorlat olyan eszköz, segítség ehhez, amiért mérhetetlen hála és tisztelet van bennem.

Ádám eleinte tanítóm, majd később társam is lett ezen az úton. A gyakorlatban és a gyakorlatnak élünk és szívünk legnagyobb öröme, ha tudunk segíteni másokat is a meditáció megtapasztalásában.

Órarend, infók, bejelentkezés: www.jogaobuda.hu

Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page